Pískování skla

Vytváření motivů na sklo

Pískování a rytí do skla je umělecká záležitost, kde se uplatňuje především schopnost umění malovat a celkový cit pro výtvarné umění. Dále je to - zručnost, trpělivost, cit pro přenos informací na sklo. Důležité je prostorového i hloubkového vnímání motivů. Členění podstatného a méně podstatného. Nakonec i láska a cit k umění, sklu a k práci se sklem. Nahlédněte na naši Rodinnou tradici.

Trpělivá práce

Vytváření motivu na sklo není „ofocení“ fotky na papír, ale přenesení motivů myšlenkově a ručně po mnoha trpělivých krocích na sklo (volba motivu, nákres, citlivé vyzdvihnutí podstatného, trpělivá práce při vyrývání detailů do skla, pískování a stínování motivu). Sklo není papír a umělecké pískování na sklo je trochu jiná záležitost, než například malba (skleněný výrobek je zakřivený, oblý, zkosený pod určitým úhlem a nedá se z návrhu přenést na sklo 100% informací).

Cit lidské ruky, zručnost

Svým postupem jde o dlouhou, složitou a náročnou práci se sklem. Výrobky jsou vyráběny ručně – klasickou ruční sklářskou metodou. Nikoliv přes PC a šablonu !!! Na našich výrobcích musí každý člověk poznat lidskou myšlenku, lidský um, tvárnost lidské zručnosti, stopu ručního řezu do skla, cit lidské ruky při stínování a nakonec i lásku k řemeslu.

Spokojenost zákazníka

Hlavní náš cíl je spokojenost zákazníka. Musíme dělat lidem naší ruční prací radost – to je motto naší práce se sklem. Každý výrobek je ručním originálem. Výtvarná umělecká činnost má u nás rodinnou tradici.

Nabídka skla

Motivy vytváříme na různé druhy skla, které nabízíme v nabídce viz. katalog: vázy, džbány, pulitry, tupláky, sklenice na stopce, klasické sklenice, obří číše, hrnečky, wiskontky, šampusky, lahve vína, šampaňské, lahve s tvrdým alkoholem, atd. Vyrábíme i motivy na zboží dodané zákazníkem.

Motivy na přání zákazníka

Snažíme maximálně zákazníkovi vyjít vstříc a motiv udělat podle jeho přání. Na přání vyrobíme motivy širokého rozsahu od motivů k jubileu, k výročí, ke svatbě, až k motivům historickým, rybářským, mysliveckým, motoristickým, sportovním, náboženským, moderním a dalším. Lidské nápady jsou nevyčerpatelné a o tom je naše činnost – vytváříme motivy na přání.

Vytvořte si „svůj“ originál

Pokud chcete originální motiv, který si sami vymyslíte a nevrhnete – pošlete nám návrh s výkladem na mail: piskovani@sklo-darky.cz. Zákazník zná darovaného nejlépe. Při výběru motivu a skla vše záleží na zákazníkovi, ten nejlépe darovaného zná a ví, co jej může potěšit. Zná darovaného záliby, koníčky, slasti, strasti a od toho by se měl odvíjet i výběr motivu, popřípadě sloganu a věnování. Pokud neumíte kreslit, napište nám mailem Vaší představu o motivu. I takovouto cestou se dopracujeme ke konečnému návrhu.

Kombinace motivů

Líbí se Vám motivy z více ukázek ? Pokud byste chtěli motivy zkombinovat z několika ukázek, tak nám to napište v poptávkovém formuláři v rámečku dole – „Poznámka k poptávce“ a vždy uvádějte kódy obrázků, z kterých chcete části motivů použít pro svůj dárek.

Každý výrobek je vyrobený ručně.

Postup vytváření motivů je popsán v dolní části této stati. Jde o velmi složitou a časově náročnou činnost. Tato činnost vyžaduje velikou trpělivost, umělecké nadání a lásku k řemeslu.

Číslo obrázku a cena

U každého obrázku v jednotlivých kategoriích je kód (očíslování obrázku) a cena výrobku. Cena odpovídá tomu, co vidíte na obrázku. Pokud je na obrázku více kusů skla (např. dvě sklenice a lahev vína), cena odpovídá dvěma sklenicím a lahvi vína.

 

Lahve jsou plné, s ponechanou etiketou

Lahev vína (šampaňské, lahev s tvrdým alkoholem) je plná a z jedné strany je ponechána etiketa. Pokud si zákazník přeje určitou značku vína a napíše ji do poptávkového formuláře, lahev s vínem mu seženeme.

Objednání dárku

Při kliknutí na obrázek se Vám obrázek zvětší a objeví se vlevo v rámečku „Přejít k poptávce“. Poté již vyplníte povinné údaje. Do 24 hodin po odeslání poptávky Vám odpovíme, kolik dárek bude stát (cena dárku, balné, poštovné), kdy dárek odešleme a kdy jej dostanete.

 

Postup při pískování skla

natírání skla klihem

Postup je dosti složitý a pracný. Nejprve sklář musí mít dvě věci, sklo a motiv. Druhů skla je na našem trhu velmi dost. Motiv se většinou vytváří na přání zákazníka a má se líbit. Musí se nakreslit a přenést na skleněný výrobek přes pauzovací papír. Než se toto učiní, musí se sklo natřít tenkou vrstvou sklářského klihu (1 – 1,5 mm) a ten se musí nechat minimálně 30 hodin zaschnout.přenesení motivu na sklo

Něž se začne vyrývat skalpelem do klihu základní motiv, je nutné, zvláště u motivů s věžemi, si udělat pomocné vertikální linie tužkou. To je velmi důležité pro udržení vertikálního souladu věží na ploše skla, kde je různé zakřivení. vytváření pomocných linií tužkou

Potom se motiv vyrývá skalpelem do klihu. vyrývání motivu do klihu

Vyrytý motiv se překontroluje s nákresem, aby se na některé detaily nezapomněly a abych si zopakoval, které části se musí vypískovat hlouběji, které lehce a jak motiv odstínovat.kontrola motivu s náčrtkem

Po vyrytí motivu do skla se prvně pískuje. Pískování není jen celoplošné, ale určité části motivu se pískují hlouběji, jiné zase povrchněji. Tím se vytváří již základ pro hloubkové vnímání motivu. Pískuje se sklářským pískem, v pískovací komoře.pískování ve sklářské komoře

Po pískování se odkládají některé části klihu z motivu a znovu se pískuje. Tato část se nazývá stínováním a u složitých motivů se i 6x opakuje.odkládání některých částí klihu

Po dokončení pískování se výrobek očistí od klihu. Pokud je klih ve správné teplotě a vlhku ( vlhkost a teplota se musí v místnosti udržovat uměle ), tak se pracuje s klihem velmi dobře. Práce s klihem vyžaduje veliké letité zkušenosti. Klih velmi rychle reaguje na změnu tlaku a vlhkosti a mění své vlastnosti až tak, že se s ním nedá pracovat.očištění od klihu

Výrobek se může popřípadě i doleštit triplem ( sklářská leštící pasta ). To se dělá především pro kvalitnější stínování. Leštící pastou se dají na 100% vyleštit i lehké kazy na skle, jako je škrábnutí atd.doleštění výrobku

Někdy se výrobek i dorývá na ryteckém stroji. Pak je výrobek připravený k prodeji.dorývání na ryteckém stroji

Celý dlouhý proces ( od koupi skla až po expedici ) se musí pracovat se sklem s maximální péčí, aby se sklo nepoškrábalo, výrobek tak neztratil kvalitu a byl prodejný.

Výrobek je hotový. Vypracovaný motiv Prahy na džbánu 1500 ml. Výrobek je překontrolovaný, omytý, může se zabalit a připravit k expedici. hotový výrobek